29 Ekim
Cumhuriyetin Tanımı

Cumhuriyetin Tanımı

‘Cumhuriyet’ kelimesi ilk kez Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmaya başlandı. Ancak, ilk olarak 4 Temmuz 1776’da Amerika Birleşik Devletleri’nde; 1789 Fransız İhtilâli’nden sonra 21 Eylül 1792’de Fransa’da ilan edildi.

Cumhuriyet ülkemizde, Atatürk’ün önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 29 Ekim 1923’te ilan edildi.

Dünya üzerinde cumhuriyet ile yönetilen ülkeler, cumhuriyet rejimini tatbikte değişik uygulamalar gösterebilmektedir.

İktidarın millete ait olduğu cumhuriyet sisteminde, egemenlik bir kişi veya zümreye değil, toplumun bütün kesimlerine aittir.

Cumhuriyetin kısa tanımı: Egemenliğin millete ait olduğu bir yönetim şekli.

Cumhuriyetin uzun tanımı: Çok partili bir siyasi hayata, genel seçimlerle işbaşına gelmiş ve bu seçilen kişilerin çıkardığı kanunlarla idare edilen, tarafsız ve hiçbir zümreye imtiyaz tanımayan bir idareye sahip, özgür ve demokratik bir devlet şekli.

Cumhuriyeti özet olarak şu şekilde de tarif edebiliriz: Ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi.

Sponsorlu bağlantılar

Etiketler: cumhuriyetin tanımı, cumhuriyet tanım,
Eklenme: 26.09.2013
Okunma: 1409

Yorumlar

Muharrem - 02.12.2013 12:16:34
Dünyada ve ülkemizde cumhuriyetin gelişimi ve cumhuriyetin tanımını yapan bu tür 29 ekim yazıları sayesinde cumhuriyetin ne anlama geldiğini öğreniyoruz. Cumhuriyetin tanımı ile ilgili bu kısa yazının 29 ekim yazıları arasında önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Telif Hakkı Sitemizde bulunan şiir ve yazıların tarafımızdan yazılı izin alınmadığı sürece başka bir sitede yayınlanması kesinlikle yasaktır.
www.29ekimsiirleri.com En güzel ve en yeni 29 Ekim Şiirleri - Site Haritası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Şiirleri
İletişim: bayramsiirleri@hotmail.com